Scotch-Brite™ Roloc™ Light Grinding and Blending Disc, GB-DR, Super Duty A Coarse, TR, 4 in, 25/Carton, 100 ea/Case
| UPC | 00048011603599 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121111 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Additionally, these Light Grinding and Blending discs can often single-handedly prepare surfaces for painting, where a 3 mil or greater paint thickness is being applied, without adding a final dual-action sanding step.
3M™ ceramic aluminum oxide abrasive is a ceramic mineral designed using our proprietary process to enhance toughness and hardness of the grain for a higher level performance. Ceramic aluminum oxide blend is engineered to fracture frequently and surpasses aluminum oxide abrasives in both cut-rate and durability. Perfect for moderate to heavy stock removal as well as finishing, ceramic abrasives are built to cut fast and handle intense heat and stress applications.
3M™ Roloc™ quick change discs are smaller discs that easily and quickly attach onto a Roloc™ disc pad (sold separately) so that you can conveniently change discs fast and easily to accommodate different tasks or multi-step finishing processes. The Roloc™ system provides a secure attachment even for heavy-duty applications, and the variety of available 3M™ Roloc™ discs allows swapping from one application to the next in seconds. Each disc is also color-coded to identify its grade, making it easy to grab the grade required for different applications.
- EASY ONE STEP: Blends and preps for paint at the same time in a single, efficient step
- HIGH PERFORMANCE: High cut rate and blending ability enhances productivity
- LONG LASTING: Stronger disc backing provides high edge durability for an extended disc life
- FAST DISC REPLACEMENT: 3M™ Roloc™ attachment system provides quick and secure disc change out
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Grinding, Deburring
| 3M ID | 7000121111 |
|---|---|
| Keywords | 3m die grinder roloc disc inch sanding grinding discs bits attachments standard abrasives quick change bristle scotch brite wheel abrasive wheels shank drill air angle roll lock bit power clean strip surface conditioning attachment disc pads disks |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Grinding |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Blue |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Blue |
| Product Number | GB-DR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.01 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 25.583 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.254 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.16 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.05640086053475723 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.05639424666689168 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.01 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.16 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 25.58 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.254 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 367.49999877952513 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.6599992632151197 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.4098561666722922 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 6022.246 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 639.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1724.5520002851028 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.550832479832057 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.639424666689169 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28260.344 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.425 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.558 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.48 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.147 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 37.147 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91413.56865390897 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 261.99955700313035 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 169.18274000067507 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.498 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 76.74 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.153 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

