Scotch-Brite™ Roloc™ High Strength Disc, HS-DR, A/O Very Fine, TR, 1-1/2 in, 200 ea/Case
| UPC | 00048011165387 |
|---|---|
| 3M ID | 7100048226 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ non-woven fibers provide cool, uniform wear and the open-web construction resists loading. Designed for our 3M™ Roloc™ quick change attachment system, the no-hole center on some versions allows use of more of the disc surface as well as quick and easy disc change-out. These attributes combine to provide consistent finishing over the life of the disc.
The Scotch-Brite™ Roloc High Strength Disc contains aluminum oxide abrasive mineral. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing use. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Scotch-Brite™ surface conditioning products are developed with abrasives incorporated into non-woven nylon or synthetic fibers. Combining abrasives with the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool, reducing the risk of part discoloration and warping. The fibers are load resistant and keep the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers, which also extends the life of the disc.
3M™ Roloc™ quick change discs are smaller discs that attach easily and quickly onto a Roloc™ disc pad (sold separately) so that you can conveniently change discs to accommodate different tasks or multi-step finishing processes. The Roloc system provides a secure attachment even for heavy-duty applications, and the variety of available Roloc discs allows swapping from one application to the next in seconds. Each disc is also color-coded to identify its grade, making it easy to grab the grade required for different applications.
- Durable, tough disc deburrs, cleans and provides satin finishes
- Conformable, open-web disc combined with 3M™ Roloc™ backing allows for aggressive cutting
- Open-web construction resists loading and runs cool, allowing for consistent finishes
- Convenient 3M™ Roloc™ attachment system offers quick and easy disc change-out for multi-step finishing processes
| 3M ID | 7100048226 |
|---|---|
| Keywords | non woven disc, surface disc, grinding disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| For Use On | All Metals |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 1.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 4.173 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.038 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.555422496671765 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.009199890200974942 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.004900876088369829 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 74.65 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.223 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 197.71888362674363 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.28086892202353403 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.24504380441849144 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.748031496062992 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3240.032 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 111.15 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.152 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.146 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.146 M |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Consumer - Item Unit | DISC |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 911.0824855507979 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8399780401949883 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9801752176739658 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.574803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.771653543307087 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14929.967 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 834.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 444.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.167 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.299 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.299 M |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 167.55131926050697 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 70.57217474800116 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 32.011 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 14400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

