Scotch-Brite® ocelo™ Large Sponge 7264-T, 12/1
Ideal for household cleaning tasks.
Special Price
$2.64
Regular Price
$3.10
| UPC | 00053200072643 |
|---|---|
| 3M ID | 7100211191 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Big messes need a big sponge, and the Scotch-Brite® ocelo™ Large Sponge is up to the challenge. Made from 100% plant-based fibers, this bright sponge is durable enough to soak up, soap up, and clean up those big messes. (Color will vary).
- Multi-purpose Large Sponge
- Safe on non-stick cookware, showers, coolers, and more
- Sponges made from 100% plant-based fibers
- Large surface to clean up big messes
- Combines Scotch-Brite® function with ocelo™ fun
- Can be kept fresh between use by boiling, or running in the dishwasher
- Available in 1-packs
- Color may vary
| 3M ID | 7100211191 |
|---|---|
| Keywords | Sanding, sanders, sand paper, sanding paper, sanding machine, abrasives |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Package Quantity | 12 |
| Product Color | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Appliances Bike Coated cookware Countertops Everyday Dishes Glass CookTop Inside Fridges Kitchen Pots & Pans |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Trademark 2 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Absorbent |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 95.254 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 43.81504826001778 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2099991232215833 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.20489983109724708 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.718 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 92.941 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 829.6092576437121 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.09999923499595 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.458797973166965 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13594.86 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1406.136 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1115.292 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103130.12752009757 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 339.99910536414006 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 245.87935639217213 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.69 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 111.529 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.301 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


