Scotch-Brite® Non-Scratch Tub & Tile Scrubber 553-T, 6/1
Safe for bathroom surfaces
Special Price
$2.85
Regular Price
$3.35
| UPC | 50051141598746 |
|---|---|
| 3M ID | 7100235717 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
With a powerful yet gentle scrubbing pad, the Scotch-Brite Non-Scratch Tub & Tile Scrubber cuts through soap scum, hardwater, limescale, and other tub and shower grime without scratching. This bathroom scrubbers makes quick work of tough grime on tile floors and walls, shower doors, tubs, and more. The ultimate soap scum remover, stock up your bathroom cleaning supplies with the Scotch-Brite Non-Scratch Tub & Tile Scrubber. Use with just water or your favorite cleaner to keep you bath cleaner. Replaceable scrubbing pads with scrubbing fibers made from 100% recycled scrubbing fibers are available for the long-lasting handle.
- Safe on tile floors and walls, shower doors, tubs and more!
- Powers through soap scum, hard water, limescale, and other shower grime without scratching
- Use with just water or your favorite cleaner
- Replaceable scrubber pads available for reusable handle
- Soft-touch handle provides a no-slip grip
- Scrubbing fibers made from 100% recycled content
| 3M ID | 7100235717 |
|---|---|
| Keywords | dishwand, dish wand, refillable dish wand, kitchen sponge, dishwands, kitchen scub, kitchen sponge, shower scrubber, bath room scrubber, multipurpose srubber |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Non-Scratch |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 151.046 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.365 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.515779031558063 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3329994285397702 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.32606368577143396 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.687007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.937007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 237.871 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 147.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.365 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 553.3698409916504 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.341088762141215 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9563821146286036 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.519685039370079 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9068.107 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1061.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 887.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SLEV |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84273.79059482529 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 343.921129008409 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 244.54776432857545 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.381 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 110.925 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 750 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 750 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 125 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

