Scotch-Brite™ Non-Scratch Dishwand Refills 483-12-RSC-RRP, 2 ea/pk, 12 pks/cs
Scotch-Brite™ Non-Scratch Dishwand keeps your hands away from the mess.
Special Price
$2.31
Regular Price
$2.72
| UPC | 00051141411170 |
|---|---|
| 3M ID | 7100250676 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Non-Scratch Dishwand Refills work with all Scotch-Brite™ Dishwands. America's #1 Selling Dishwand Brand.
- Non-scratch cleaning power for everyday jobs
- Safe on: Non-stick cookware, countertops, showers and tubs and more
- Scrubbing fibers are made from 100% recycled content. No plastic packaging
- Scraper helps remove stuck-on food
- When it is time to change the head, hold the dishwand with head facing up. Push tab away from handle, slide refill off and push forward to remove. Slide new head onto handle and click into place
- For Advanced Soap Control Dishwands, remove Soap Stopper by pushing up through back of new head to dispense soap through hole. Leave Soap Stopper in place for classic dishwands
- Fill it up with your favorite dish soap and effortlessly wipe away grease and grime
- Top shelf dishwasher safe and reuse
- Scotch-Brite™ dishwands are long lasting and reusable
| 3M ID | 7100250676 |
|---|---|
| Keywords | dishwand, dish wand, refillable dish wand, kitchen sponge, dishwands, kitchen scub, kitchen sponge |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 8.77992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.65 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 27.215 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.301 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.70401873087211 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.059998804653614436 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.059998804653614436 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.779921259842519 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 830.89 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.215 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.301 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 363.2113110682914 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.095999476358035 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7199856558433732 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5951.967 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 497.137 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 326.58 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.017 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84823.00429167788 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 280.9989947582231 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 151.19742865163275 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.39 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 68.582 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.123 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

