Scotch-Brite® Non-Scratch Dishwand Refill 483-7-RSC, 2 ea/pk, 7 pks/cs
Non-Scratch refills for the dishwand that are "no scratch".
Special Price
$2.31
Regular Price
$2.72
| UPC | 00021200468094 |
|---|---|
| 3M ID | 7100250733 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Non-Scratch Dishwand Refills work with all Scotch-Brite™ Dishwands. America's #1 Selling Dishwand Brand.
- Non-scratch cleaning power for everyday jobs
- Safe on: Non-stick cookware, countertops, showers and tubs and more
- Scrubbing fibers are made from 100% recycled content. No plastic packaging
- Scraper helps remove stuck-on food
- When it is time to change the head, hold the dishwand with head facing up. Push tab away from handle, slide refill off and push forward to remove. Slide new head onto handle and click into place
- For Advanced Soap Control Dishwands, remove Soap Stopper by pushing up through back of new head to dispense soap through hole. Leave Soap Stopper in place for classic dishwands
- Fill it up with your favorite dish soap and effortlessly wipe away grease and grime
- Top shelf dishwasher safe and reuse
- Scotch-Brite™ dishwands are long lasting and reusable
| 3M ID | 7100250733 |
|---|---|
| Keywords | dishwand, dish wand, refillable dish wand, kitchen sponge, dishwands, kitchen scub, kitchen sponge |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Non-Scratch |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 28.122 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.087499749802646 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06199839737163127 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06199839737163127 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 804.4 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.122 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 239.93034993944005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.659997874302868 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4339887816014189 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3931.754 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 299.37 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 196.854 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 7 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102153.74761458184 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 297.99883979529903 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 162.74524194487662 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.22834645669291 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.674 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 73.82 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.352 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2625 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2625 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


