Scotch-Brite™ Non-Scratch Dishwand Brush Refills 562-3-SIOC
Scotch-Brite™ Dishwand Brush Refills works on all Scotch-Brite™ Dishwands. America's #1 Selling Dishwand Brand.
Special Price
$8.78
Regular Price
$10.33
| UPC | 00068060462015 |
|---|---|
| 3M ID | 7100256573 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Non-Scratch Dishwand Brush Refills work with all Scotch-Brite™ Dishwands. America's #1 Selling Dishwand Brand. This long-lasting dish brush head features the scrubbing power to take down everyday messes with ease. The non-scratch cleaning brush is safe to use on dishes, non-stick cookware, tubs and showers, and more. Plus, it resists odors and rinses clean. The Scotch-Brite Non-Scratch Dishwand Brush Refill is durable, reusable and top shelf dishwasher safe.
- RESISTS ODORS AND RINSES CLEAN: Bristles rinse clean and include antimicrobial protection*
- SAFE ON MOST SURFACES: Non-scratch brush head is safe to use on non-stick cookware, dishes, tubs, showers and more
- SCRUBBING POWER: Non-scratch cleaning power for everyday jobs
- LONG-LASTING: Durable, reusable and top shelf dishwasher safe
- When it is time to change the head, push the tab away from handle, slide refill off and push forward to remove. Slide new head onto handle and click into place
- *This Scotch-Brite™ Brand cleaning tool contains an antimicrobial agent in the bristles that provides product protection against bacterial odors. This product does not protect users or others from food-borne or disease causing bacteria. Clean thoroughly after each use
| 3M ID | 7100256573 |
|---|---|
| Keywords | sponge, sponges, kitchen sponge, kitchen sponges, large sponge, cleaning sponge, sponge cloth, cleaning supplies |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Bike Coated cookware Everyday Dishes Glass CookTop Inside Fridges Kitchen Pots & Pans |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Type of Cleaning | Handled Tools |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 111.583 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.557 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.477 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.15896490060697 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.24599840601375195 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1649983662644061 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.124803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1034.99 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 74.842 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.557 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.477 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1199.2965915065688 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.489998365713251 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6399738602304974 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19652.95 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2036.629 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1197.472 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.385 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92084.82983895102 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 337.9995126461232 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 168.95786849324648 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.509 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 76.638 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1024 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1024 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


