Scotch-Brite® Non-Scratch Dishwand and Non-Scratch Refill Pack 450-483-8-SIOC
Scotch-Brite™ Soap Dispensing Dishwand keeps hands out of the mess.
Special Price
$10.27
Regular Price
$12.08
| UPC | 00638060928745 |
|---|---|
| 3M ID | 7100255097 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Soap Dispensing Dishwand keeps hands out of the mess. Fill it up with your favorite dish soap and effortlessly wipe away grease and grime with no scratch. America's #1 Selling Dishwand.
- Non-scratch cleaning power for everyday jobs
- Safe on: Non-stick cookware, countertops, showers and tubs and more
- Scrubbing fibers are made from 100% recycled content. No plastic packaging
- Works with all Scotch-Brite™ Refills
- Scraper helps remove stuck-on food
- When it is time to change the head, hold the dishwand with head facing up. Push tab away from handle, slide refill off and push forward to remove. Slide new head onto handle and click into place
- Store with the handle pointed down to avoid soap leakage
- Top shelf dishwasher safe and reuse
- Scotch-Brite™ dishwands are long lasting and reusable
| 3M ID | 7100255097 |
|---|---|
| Keywords | dishwand, dish wand, refillable dish wand, kitchen sponge, dishwands, kitchen scub, kitchen sponge |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | CS |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | CS |
| Base - Customary Height Dimension | 3.503937008 |
| Base - Customary Length Dimension | 10.23622047 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 265.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.9 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 26.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | CS |
| Shipper - Billing Unit | CS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 179.33535867071734 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5859886928874046 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4259330905411835 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.236220472440944 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2938.78 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 265.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 193.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | CASE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | CS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 317.4656575462237 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 193.79955619623848 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 87.906 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 455 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 455 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 455 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CASE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 35 |
Write Your Own Review


