Scotch-Brite™ Mini Lint Roller 836MRCS-30, 24 Each/Case
The only lint roller with Scotch adhesive
Special Price
$1.72
Regular Price
$2.02
| UPC | 00638060853986 |
|---|---|
| 3M ID | 7100228212 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The only lint roller made with Scotch™ brand adhesive. Scotch Brite™ Lint Roller can be used on plants, coats, sweaters, dresses suits, formal wear, and more. Optimal adhesive removes lint and hair without damaging fabric. The sheets are guaranteed to tear cleanly every time. The Scotch™ Mini Roller is ideal for on the go removal of lint and pet hair.
- Perfect for traveling and on-the-go touch-ups
- Store in your luggage, backpack, briefcase, purse, in the car or desk drawer
- Available in 15 and 30-sheet minis
- Effectively picks up lint and pet hair from clothing, furniture, auto interiors and more
- Optimal adhesive removes lint and hair without damaging fabric
| 3M ID | 7100228212 |
|---|---|
| Keywords | dog grooming, dog hair, pet hair, pet grooming, lint brush, lint roller, pet brush, animal har |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Hair & Lint Removers |
| Product Color | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Product Usage | General Cleaning |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 25.855 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.621 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.921 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.921 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 8.133366660434108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0570005178879001 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0570005178879001 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.15 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.15 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 133.282 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 25.855 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.621 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.921 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.921 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 273.94535104030837 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6499395701916237 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3680124293096023 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.637795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4489.16 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 748.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 620.52 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 476.1984863193356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 369.3624740645439 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 167.54 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |
Write Your Own Review


