Scotch-Brite™ Microfiber 3-in-1 Cloth 9070, 12/1
Special Price
$2.75
Regular Price
$3.23
| UPC | 50051141928055 |
|---|---|
| 3M ID | 7100195857 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch Brite® 3-in-1 Microfiber Cloth absorbs up to 50% more than ordinary cotton dishcloths! It also rinses and rings easily and dries quickly. The microfiber cloth is perfect for drying dishes, kitchen cleaning, dusting, glass and more. As cleaning tool experts for over 50 years, Scotch Brite Brand™ is the only brand with the breadth of cleaning tools for all your home cleaning needs.
- Absorbs up to 50% More than ordinary cotton dishcloths!
- Dries quickly, rinses & rings easily!
- 90% Polyester, 10% Nylon
- Cloth size is 11.4 IN x 12.2 IN (29 cm x 31 cm)
- Color may vary
- FITS MOST DRY MOPS: Power Pickup Wipes fit most dry mops for great pickup power on your floors
- *Dry pick-up vs. leading paper towel brand
- **When used wet compared to the leading paper towel brand
| 3M ID | 7100195857 |
|---|---|
| Keywords | microfiber cloth, kitchen cloth, cleaning cloth, reusable wipe, reusable cloth, reusable cloths, kitchen cloths |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Cleaning Cloths |
| Color Family | Gray |
| Material | Microfiber |
| Package Quantity | 1 |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Appliances Countertops Glass CookTop Inside Fridges Mirrors Soapstone Windows |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Type of Cleaning | Absorbent |
| Country of Origin | Viet Nam |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 35.834 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 36.431175224555176 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07900044703132904 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06999897286632048 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8751968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.625984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.597 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 31.751 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 393.74997253931514 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2089996134635157 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8399876743958458 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6452.406 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 548.393 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 381.012 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.005 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86348.59789404618 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 282.99858747623995 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 161.27696327872533 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.415 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 73.154 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.143 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review


