Scotch-Brite™ Marine Cleaning Disc, 7-1/2 in x 4-1/2 in 3S XSC, 2 ea/Case, Custom
| UPC | 00048011044170 |
|---|---|
| 3M ID | 7000144591 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite™ Marine Cleaning Disc removes marine growth, tubeworms, barnacles, calcium and basal plate build-up from ship propellers. This nonwoven disc offers a fast, clean method to replace costly, strong chemicals and time-consuming scraping by hand. As operators know well, propellers are an integral part of boating operations; keeping these parts clean is important for optimal boat performance. Propellers contribute to both acceleration and fuel efficiency. When weighted down by growth and debris, they cannot run as smoothly and require more fuel to sustain the same speed. Cleaning propellers helps reduce overall friction and resistance, so they can move more smoothly through the water.
Strong and ResponsiveThe Scotch-Brite™ Marine Cleaning Disc is engineered by combining silicon carbide mineral and nonwoven nylon fibers with resin. The mineral is extra coarse (XCS), meaning it cuts especially sharp compared to finer grades. This mineral is tough enough to remove the growth that resides on propellers. Still, the nonwoven nylon fibers are responsive enough to not gouge the propeller or severely alter its geometry and remove the underlying gelcoat. The disc is available in two densities, so operators can choose the right density for their propeller.
Hook and Loop AttachmentThe disc has a Hook and Loop attachment for easy changeout of discs. It speeds the process by eliminating the need to work with fickle attachment systems. The hook-and-loop backing is designed to be used with hook-and-loop holder pads (sold separately). The hook-and-loop attachment acts like a cushion, providing some extra shock-absorption and buoyancy. When run under normal use, the likelihood of gouging or denting the workpiece is reduced.
The Many Benefits of Open Web AbrasivesNonwoven technology makes Scotch-Brite™ industrial abrasives unique. A combination of fiber strands, resin, and abrasive mineral forms a thick, open web. The spring-like nature of the fibers responds to contours and effectively removes unwanted burrs, soils, and contaminants while maintaining the geometry of the workpiece, which in turn reduces rework and boosts productivity.
Gaps in the web allow swarf to escape, so debris does not clog the mineral. Fibers in the web continually break down with use to reveal fresh mineral for exceptional consistency, superior cut performance, and extremely long service life. From aesthetic finishing to weld blending, deburring, and more, Scotch-Brite abrasives work fast and deliver consistent results, part after part.
- The Scotch-Brite™ Marine Cleaning Disc removes marine growth, tubeworms, barnacles, calcium and basal plate build-up from ship propellers
- XCS (extra coarse) silicon carbide mineral cuts sharp to swiftly remove marine growth
- Available in two densities, so operators can choose the right density for their application
- Hook-and-loop attachment expedites fastening of disc to tool
- Open web resists loading, contributing to abrasive service life
- Open web is springy and responsive, so as not to gouge propellers
| 3M ID | 7000144591 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Non-woven |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 4.5 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 114.3 mm |
| Color Family | Brown |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 20.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 56.26389205534316 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.044974301485715025 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.044974301485715025 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 7.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.922 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 20.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 183.90310796369624 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0000168212706046 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.08994860297143005 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.5196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3013.632 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 453.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 40.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.064 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.216 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 374.7858457142919 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 30.58252501028622 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 13.872 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 340 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 17 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


