Scotch-Brite™ Low Scratch Scouring Sponge 3000HEX, 4/Pack, 4 Pack/Case
Two-in-one low scratch cleaning sponge designed for cleaning delicate surfaces. It features a raised power dot side that is engineered to scour away tough messes like a medium duty pad with less visible scratches. It also has a cellulose sponge to wipe spills and messes.
Special Price
$0.85
Regular Price
$1.00
| UPC | 50638060096463 |
|---|---|
| 3M ID | 7100173449 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- 2 in 1 cleaning tool designed to clean a wide variety of surfaces where minimal scratching is desired
- Features a raised power dot side that is engineered to scour away tough messes like a medium duty pad with less visible scratches
- Has a cellulose sponge that contains antimicrobial technology that resists the growth of odor-causing bacteria in the sponge
- Ergonomic hexagon shape to fit comfortably in your hand and easily clean hard to reach areas
- Does not trap food particles, rinsing clean easily
| 3M ID | 7100173449 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Blue |
| Commercial Kitchen Cleaning | General Surface Cleaning |
| Material | Cellulose |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 4.45 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 3.85 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 30.45 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.113 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.097 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 27.42150759892071 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06713075883529522 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04894262220504282 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 449.358 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 22.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 86.87614816174515 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19599095108235617 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19577048882017128 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.8799212598425195 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1423.645 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 88.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.015 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.223 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 4 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 438.7441826064755 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0740921413647235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7830819552806851 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.780708661417323 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7189.729 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 487.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 355.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.303 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.017 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80612.36594914134 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 189.59754547899473 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 112.76424248494304 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.321 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 51.149 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |
Write Your Own Review


