Scotch-Brite™ Light Grinding and Blending Roll, 39 in x 20 ft, Super Duty A CRS, 1 ea/Case
| UPC | 00638060058107 |
|---|---|
| 3M ID | 7100194525 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ ceramic and aluminum oxide abrasive blend is a mineral designed using a proprietary processes to enhance toughness and hardness of the grain for a higher level performance. 3M ceramic/aluminum oxide grain is engineered to fracture frequently and surpasses aluminum oxide abrasives in both cut-rate and durability. Perfect for moderate to heavy stock removal as well as finishing, ceramic abrasives are built to cut fast and handle intense heat and stress applications.
The Many Benefits of Scotch-Brite™ AbrasivesScotch-Brite™ abrasives are unique surface conditioning products with abrasive minerals incorporated into non-woven fiber matrix. Combining abrasives and non-woven material creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers.
One of the best features of this roll is that its form gives operators an added layer of flexibility; they can cut and shape the material to meet their project needs. When it comes to making sure your workpiece has a burr-free finish – this abrasive is great to have on hand.
- Can be used for both grinding and blending
- 3M™ ceramic aluminum oxide abrasives offer a fast and consistent cut
- Durable construction resists edge wear
- Roll form enables operators to cut and shape material according to their project needs
| 3M ID | 7100194525 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | GB-RL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 18868.53 G |
| Base - Metric Length Dimension | 6.096 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.99 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2111.507833251887 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 41.597988079032284 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 39.389992384572075 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 34601.414 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 17867.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2111.5081993943513 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 41.597988079032284 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 39.389992384572075 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34601.42 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18868.53 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 17867.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.782 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.004 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.004 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90681.28372477218 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1158.9987723999855 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1063.5297943834462 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.486 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 482.409 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 27 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

