Scotch-Brite™ Light Deburring Sheet, 12-3/4 in x 12-3/4 in, A VFN, 20 ea/Case, SPR 23435A
| UPC | 00048011242262 |
|---|---|
| 3M ID | 7010309842 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M engineered the Scotch-Brite™ Light Deburring Sheet with the right abrasive elements, so it would abrade workpieces with softness and finesse. it's designed for light deburring – removal of small spurs and burrs – on a variety of metals: mild steel, stainless steel and cast and wrought iron. It differs from the Scotch-Brite™ Light Coating Removal Sheet in that the mineral is Very Fine (VFN) grade, making this particular abrasive a good match for light deburring and finer finishing.
Scotch-Brite™ Light Deburring Sheet is peppered with aluminum oxide mineral, which is a popular synthetic mineral among industrial professionals given its fast cut rate and long life. Aluminum oxide is a mineral that fragments under the heat and pressure generated by sanding wood. This characteristic is called friability and is highly desirable. As you sand, aluminum oxide renews its cutting edges constantly, staying sharp while cutting for prolonged periods. As an aluminum oxide abrasive, the Scotch-Brite™ Light Deburring Sheet has great versatility; it can be used on a variety of substrates.
Flexibility in Form and FunctionOne of the greatest attributes of the Scotch-Brite™ Light Deburring Sheet is that it comes in sheet form. This means it is malleable and can be tailored to fit your project needs. Some operators may opt to cut the sheet for manual use on a hand block, while others may use it on an inline sander.
The Many Benefits of Scotch-Brite™ AbrasivesNonwoven technology makes the Scotch-Brite™ industrial abrasives unique. A combination of fiber strands, resin and abrasive mineral forms a thick, open web. The spring-like nature of the fibers responds to contours and effectively removes unwanted burrs, soils, and contaminants while maintaining the geometry of the workpiece, which in turn reduces rework and boosts productivity. Gaps in the web allow swarf to escape, so debris does not clog the mineral. Fibers in the web continually break down with use to reveal fresh mineral for exceptional consistency, superior cut performance, and extremely long service life. Scotch-Brite products may enhance productivity while reducing the need for cleaning chemicals and wire brushes. From aesthetic finishing to weld blending, deburring, and more, Scotch-Brite abrasives work fast and deliver consistent results, part after part.
- The Scotch-Brite™ Light Deburring Sheet contains Very Fine-grade (VFN) mineral, making it ideal for lightweight deburring and finishing on all types of metal
- Open web is springy, buoyant and responsive, helping to sustain overall part geometry
- Gaps between nylon fibers permit debris to escape for enhanced load resistance
- Sheet may be cut and shaped according to project needs
- Flexible, conformable abrasive responds well to edges, contours and surface irregularities
| 3M ID | 7010309842 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Brown |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 102.058 G |
| Base - Metric Height Dimension | 32.385 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.254 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 32.38 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.25373526337604 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.22499937554064237 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.15479978201573363 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 12.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.1 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 12.748031496062993 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 266.351 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 70.216 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 32.385 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.254 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 32.38 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1481.8999913590378 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.999998126070771 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.0959956403146727 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24283.99 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2267.961 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1404.32 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.084 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93300.32518332753 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 480.99993392746 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 111.45584305132822 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1528918.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 50555.52 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.551 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

