Scotch-Brite™ Light Deburring Roll, LD-RL, A/O Very Fine, 2 in x 30 ft, 6 ea/Case
| UPC | 00048011090344 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328539 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Made with very fine grade aluminum oxide mineral, this high-strength open web sheet roll combines conformability with durability and cut—so you can deburr quickly and are left with a great finish. When you need something conformable and in a finer grade than Scotch-Brite™ Light Grinding and Blending Disc to lightly clean, scuff, deburr or finish, the Scotch-Brite™ Light Deburring Disc helps you achieve a smooth, deburred surface without the use of steel wool or wire brushes. In addition to deburring, this versatile product may be used for surface prep or final finishing. Scotch-Brite conformability along with foldable sheets allows access to many hard-to-reach areas. This long-lasting, highly efficient product is also load-resistant to stand up to prolonged use and can help lower your abrasive costs while increasing productivity.
Fast Cut and Long LifeAluminum oxide is a popular choice among industrial professionals due to its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention all combine to make aluminum oxide mineral a good choice in grinding applications. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
The Scotch-Brite™ AdvantageScotch-Brite™ industrial abrasives are unique surface conditioning products with abrasives incorporated into non-woven nylon or synthetic fibers. Combining abrasives with the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool and is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers. Fibers in the web continually break down with use to reveal fresh mineral for exceptional consistency, superior cut performance, and extremely long service life. Scotch-Brite products not only enhance productivity, but also increase operator safety. From aesthetic finishing to weld blending, deburring, and more, Scotch-Brite abrasives work fast and deliver consistent results, part after part.
- Very fine grade durable sheet roll is ideal for lightweight deburring, cleaning and finishing
- Moderate conformability and dense web resist wear
- Open-web construction resists loading and produces consistent finishes
- Non-woven sheet conditions surfaces without affecting the geometry of the workpiece
- Load resistant open web construction and excellent durability provide extended use
- Sheets can be cut from the roll to fit the application
- Sheets can be sized for use on a reciprocating sander
| 3M ID | 7010328539 |
|---|---|
| Keywords | scotch brite abrasive rolls, scotch brite type a very fine, aluminum oxide abrasive, surface conditioner |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | LD-RL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.642 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4153677232269142 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6856376353949692 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.14 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.311 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2094.6845633848748 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.49882020722703 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.113825812369815 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5996062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34325.73 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.855 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.866 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.782 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.003 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90276.32405658512 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 264.9978437688447 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 111.07329693398502 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1479363.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 50.382 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.741 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 162 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

