Scotch-Brite™ Light Coating Removal Disc, LC-DH, A/O Medium, 4 in x NH, 40 ea/Case, Bulk
| UPC | 00048011189741 |
|---|---|
| 3M ID | 7010364967 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite™ Light Coating Removal Disc has all the benefits industrial professionals have come to expect from Scotch-Brite™ products — including non-woven technology, responsive open web and consistent results. What sets it apart is the medium-grade aluminum oxide mineral. This particular grade and type of mineral make the Light Coating Removal Disc suited for applications like coating removal, paint stripping and rust removal. The reason medium-grade aluminum oxide is a good match for these applications is because it balances strength with finesse, striking a balance between sharp cut and fine finish. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut rate and long life. It is sharp, durable and cuts fast while maintaining the geometry of the part.
Industrial professionals who are familiar with Scotch-Brite™ products understand the benefits of the unique non-woven technology. Load resistance is a key benefit of non-woven technology, and it is especially desirable during applications like paint and rust removal, as these projects tend to generate lots of dust and debris. Scotch-Brite™ Light Coating Removal Disc is commonly used on thin coatings, like rust or varnish, and may be attached to a right angle grinder.
Benefits of Open Web AbrasivesNon-woven technology makes Scotch-Brite™ abrasives unique. Abrasive mineral is interspersed on synthetic fibers using resin – creating an open web construction. Spaces between the fibers permit excess dust and debris to escape, so the mineral does not get clogged or worn down by debris. It keeps the mineral cutting sharper longer, enhancing cut performance and increasing abrasive service life. The spring-like nature of the fibers works well on contours and responds to surface subtleties. Open web abrasives' responsive design effectively removes unwanted burrs, soils and contaminants without ruining the base material, so you get a consistent and uniform finish – part after part.
Easy to UseScotch-Brite™ Light Coating Removal Disc features a Hook and Loop backing that's designed to work with 3M™ Hook and Loop back up pads (sold separately). Lofty, cushiony loops on the abrasive disc fasten to hooks on the back up pad. Disc to power tool attachment becomes swift, easy and secure with these convenient mechanisms in place. Instead of spending time tinkering with or manipulating attachment parts, operators can focus on the most important task at hand: their work.
- Conformable open-web abrasive tackles light, thin coatings on ferrous and non-ferrous metals
- Contains a Hook and Loop backing that easily mounts to 3M™ Hook and Loop back up pads (sold separately)
- Medium-grade aluminum oxide cuts fast without harming the substrate
- Lighter duty, finer finish, and more conformable when compared to 3M Clean and Strip
- Open web construction resists loading to keep mineral cutting sharp and prolong abrasive life
- Available in a variety of diameters to meet project needs
| 3M ID | 7010364967 |
|---|---|
| Keywords | non woven disc, surface disc, grinding disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Surface Preparation |
| Backing Material | Non-woven |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | LC-DH |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 24.993 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.101 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 21.699982376342707 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.055100133187866454 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03980005219223595 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 355.599 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 18.053 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 868.0000273386373 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2039987136467927 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.592002087689438 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14223.972 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 999.717 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 722.12 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.496 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90115.1969626774 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 173.99984042941463 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 100.2971015583882 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.7 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1476723.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.494 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.538 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 63 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


