Scotch Brite™ Hookit™ Conversion Face 28802, 6 in, 1/bag, 5 ea/Case
| UPC | 00051141288024 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135698 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The conversion face has a high loft black brushed nylon loop backing to firmly attach to 3M™ Hookit™ Back Up Pads (sold separately) or as provided with 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders. The hook side of the conversion face has small, white mushroom headed hooks which go through the web of the Scotch Brite™ 7447 Pro & 7448 Pro Discs (sold separately) and most other 3M™ Scotch Brite™ non-woven products. Scotch-Brite™ Hookit™ Conversion Face comes in several sizes to accommodate varying sizes of Hookit™ Back Up Pads. To use coated abrasive products, simply remove the conversion face from the back up pad and attach an appropriate Hookit™ disc.
The Many Benefits of Non-Woven AbrasivesScotch-Brite™ Pro Discs are unique surface conditioning products that feature mineral coated on non-woven nylon fibers. Breakthrough fiber coating technology allows Scotch-Brite™ Pro abrasive products to cut faster and produce a consistent scratch, reducing the time and effort it takes to finish parts. Combining mineral with the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material is load resistant and keeps abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the nylon fibers. These discs are commonly used for tough cleaning, scuffing and finishing jobs.
Make the Most of ItThe Scotch-Brite™ Hookit™ Conversion Face was engineered to help operators drive non-woven discs in partnership with Hookit™ Back Up Pads on Random Orbital or Orbital Sanders. Instead of using a different tool entirely or being forced to drive non-woven abrasives by hand, conversion these conversion faces allow operators to the same tool and make the most of both non-woven and coated abrasive discs.
- Connects non-woven discs to Hookit™ Back Up Pads
- Available in a range of sizes to fit various Hookit™ Back Up Pads
- Features nylon loop backing for secure attachment to back up pad
- Features mushroom hooks for secure attachment to non-woven disc
- Provides economical and convenient solutions for optimizing non-woven disc use
| 3M ID | 7100135698 |
|---|---|
| Part number | 28802 |
| Keywords | Back Up Pad, non-woven discs, Hookit? |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Grinding |
| Net Weight (Imperial) | 0.04 lb |
| Net Weight (Metric) | 18.14 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.4 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 16.465 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.16 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.903577114240843 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.03629911146874009 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0298946827522694 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.4 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.277 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 13.56 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.16 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 109.14395647688933 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.34436205353277877 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.149473413761347 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.716535433070866 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.338582677165355 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.338582677165355 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1788.549 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 156.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 67.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.069 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.161 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.161 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 251.32697889076044 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 94.16825066964861 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 42.714 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 3150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 630 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


