Scotch-Brite™ Hookit™ Clean and Finish Disc, 6 in x NH S ULF, 40 ea/Case
| UPC | 00048011292953 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138330 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite™ Hookit™ Clean and Finish Disc is engineered to achieve a professional finish on solid surfaces, painted panels, and other materials. The 3M™ Hookit™ quick-change system allows fast and easy disc change-out and holds the disc securely during use. The disc conforms to irregular surfaces for a clean, consistent finish that won't undercut or damage the base material. Designed for the high RPM of power tools, Scotch-Brite™ Hookit™ Clean and Finish Disc may also be used by hand using a disc hand pad holder.
This durable disc is filled with ultra fine grade silicon carbide abrasive mineral. Silicon carbide is a synthetic mineral that is very sharp and commonly used for low-pressure applications such as paint prep. While it breaks down faster than aluminum oxide, it produces a superior finish.
Scotch-Brite™ is a unique surface conditioning product with abrasives incorporated into non-woven nylon fibers. Combining abrasives into the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material is load resistant and keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the nylon fibers.
A complete line of hook-and-loop style 3M™ Hookit™ discs is offered for work spaces where adhesive backed discs may become contaminated by dust, dirt, or flying debris. They are often used in applications where a 3M™ Stikit™ disc may be too aggressive, as Hookit™ discs tend to leave finer finishes than adhesive backed discs. Hookit™ sanding discs conveniently and firmly attach to a hook-and-loop backup disc pad (sold separately) on a random orbital sander, can be removed cleanly and easily, and be used again and again for the extent of the abrasive life.
- S Ultra fine grade is effective for light to moderate cleaning, satin finishing, scratch blending and deburring
- Conformability to access hard-to-reach and contoured areas
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- 3M™ Hookit™ quick-change system provides fast and easy disc attachment and removal
| 3M ID | 7100138330 |
|---|---|
| Keywords | non woven disc, surface disc, grinding disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Non-woven |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Gray |
| For Use On | All Metals |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 6.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 13.608 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 19.20313486296264 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.030000504638118142 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.020502990383193614 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 314.683 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 768.1258827084583 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8201196153277446 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.913385826771654 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.913385826771654 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12587.328 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 544.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 372.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.117 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.328 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.328 M |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 132.27735731092656 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 66.42968884154732 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.132 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 81 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

