Scotch-Brite™ High Strength Roll, HS-RL, A/O Very Fine, 6 in x 30 ft, 2 ea/Case
| UPC | 00048011053592 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120948 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The flexible nature of the Scotch-Brite™ High Strength Roll material folds, stacks, or rolls to accommodate various contours, hard-to-reach areas, and other cleaning or finishing tasks. The roll stock can be custom cut to any length and used by hand for precise control, with a hand pad holder for uniform finishing, or on an inline sander to cover larger areas and fulfill a variety of applications.
This maroon abrasive sheet uses very fine grade aluminum oxide abrasive. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing use. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Scotch-Brite™ abrasives are unique surface conditioning products with abrasives incorporated into non-woven fiber matrix. Combining abrasives and non-woven material creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool and is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers.
- Durable, high strength material is adaptable to a wide range of applications and tools
- Can be folded, stacked or rolled, for cleaning or fine finishing on flat, irregular or contoured surfaces
- Multipurpose roll can be used wet or dry to clean, produce a satin finish, denib, and defuzz
- Highly conformable non-woven material works into corners and hard-to-reach areas
- Very fine grade aluminum oxide abrasive grade delivers professional finishing results on wood, metal, and other materials
| 3M ID | 7000120948 |
|---|---|
| Keywords | scotch brite abrasive rolls, scotch brite type a very fine, aluminum oxide abrasive, surface conditioner |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | HS-RL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 13 |
| Base - Customary Length Dimension | 6 |
| Base - Customary Width Dimension | 13 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.678 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1013.9999453227252 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.699356759462246 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.699356759462246 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 16616.482 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.678 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 15.24 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2800.130639631358 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.899162854084164 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.398713518924492 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.488188976377952 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45885.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.583 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.356 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.337 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.37 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.368 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 171.9605645042045 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 133.17684334064086 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 60.408 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


