Scotch-Brite™ High Strength Roll, 4 in x 30 ft A VFN, 3 ea/Case
| UPC | 00048011052137 |
|---|---|
| 3M ID | 7010292417 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The flexible nature of the Scotch-Brite™ High Strength Roll material folds, stacks, or rolls to accommodate various contours, hard-to-reach areas, and other cleaning or finishing tasks. The roll stock can be custom cut to any length and used by hand for precise control, with a hand pad holder for uniform finishing, or on an inline sander to cover larger areas and fulfill a variety of applications.
This maroon abrasive sheet uses very fine grade aluminum oxide abrasive. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing use. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Scotch-Brite™ abrasives are unique surface conditioning products with abrasives incorporated into non-woven fiber matrix. Combining abrasives and non-woven material creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool and is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers.
- Durable, high strength material is adaptable to a wide range of applications and tools
- Can be folded, stacked or rolled, for cleaning or fine finishing on flat, irregular or contoured surfaces
- Multipurpose roll can be used wet or dry to clean, produce a satin finish, denib, and defuzz
- Highly conformable non-woven material works into corners and hard-to-reach areas
- Very fine grade aluminum oxide abrasive grade delivers professional finishing results on wood, metal, and other materials
| 3M ID | 7010292417 |
|---|---|
| Keywords | scotch brite abrasive rolls, scotch brite type a very fine, aluminum oxide abrasive, surface conditioner |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Maroon |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 13 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 13 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.134 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.5000420531765117 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.012820453747932 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.391 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.913 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2094.6845633848748 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.24969785095812 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.0384613612437965 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5996062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34325.73 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.742 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.739 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.782 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.003 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90477.92209757648 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 252.9980828381218 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 163.03845675358252 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1482667.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 73.953 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 81 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 81 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


