Scotch-Brite® High Performance Cloth 2011-YEL, 50/1
| UPC | 50048011236518 |
|---|---|
| 3M ID | 7010369456 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite High Performance Cloth is specifically designed with a unique combination of bicomponent microfibers and knit construction. This combination provides excellent dust, oil and water pickup with minimal linting. The bicomponent aspect of the microfibers allows for both oil and water absorption while their small diameter provides the maximum surface area for the collection of dust, oil and water. The unique knit pattern of tufts and valleys allows both small and large particulates to be trapped within the Scotch-Brite High Performance Cloth. The combination of microfiber and knit construction provides a versatile non scratching tool allowing the Scotch-Brite Cloth to be used on a wide variety of substrates including delicate surfaces.
- Microfiber texture in a larger-sized cloth lifts and traps dust, smudges and fingerprints without messy sprays
- Great for TVs, computers, cameras, smart phone and tablet screens
- Safe, Fast, Effective Cleaning
- Use Damp or Dry, With or Without Chemicals
- Reusable and machine washable more than 100 times
- Can be used for: Commercial, Industrial, Residential, Manufacturing, Automotive, Office & More
- IDEAL FOR: Painted Surfaces, Metal & Wood, Glass, Mirrors & Windows, Stainless Steel, Chrome, Plastic, Ceramic & Marble
| 3M ID | 7010369456 |
|---|---|
| Keywords | dishwand, dish wand, refillable dish wand, kitchen sponge, dishwands, kitchen scub, kitchen sponge |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Cleaning Cloths |
| Color Family | Yellow |
| Package Quantity | 10 |
| Product Color | Yellow |
| Product Sub-Category | Microfiber |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Country of Origin | Viet Nam |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 254.919 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 36.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 124.70470610232559 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5620001941390681 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04599945100487471 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2043.544 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.865 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 36.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 861.1214309042791 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.2639989072126587 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.22999725502437354 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14111.252 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1480.525 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 104.325 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.512 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91352.54490981423 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 284.9981801942568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 17.93901427398349 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.354330708661415 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.497 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 8.137 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.152 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 390 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 390 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 78 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |


