Scotch-Brite® High Performance Cloth 2011-WHT, 50 cloths/box
| UPC | 50048011236495 |
|---|---|
| 3M ID | 7100082851 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite High Performance Cloth is specifically designed with a unique combination of bicomponent microfibers and knit construction. This combination provides excellent dust, oil and water pickup with minimal linting. The bicomponent aspect of the microfibers allows for both oil and water absorption while their small diameter provides the maximum surface area for the collection of dust, oil and water. The unique knit pattern of tufts and valleys allows both small and large particulates to be trapped within the Scotch-Brite High Performance Cloth. The combination of microfiber and knit construction provides a versatile non scratching tool allowing the Scotch-Brite Cloth to be used on a wide variety of substrates including delicate surfaces.
- Microfiber texture in a larger-sized cloth lifts and traps dust, smudges and fingerprints without messy sprays
- Great for TVs, computers, cameras, smart phone and tablet screens
- Safe, Fast, Effective Cleaning
- Use Damp or Dry, With or Without Chemicals
- Reusable and machine washable more than 100 times
- Can be used for: Commercial, Industrial, Residential, Manufacturing, Automotive, Office & More
- IDEAL FOR: Painted Surfaces, Metal & Wood, Glass, Mirrors & Windows, Stainless Steel, Chrome, Plastic, Ceramic & Marble
| 3M ID | 7100082851 |
|---|---|
| Keywords | microfiber cloth, kitchen cloth, cleaning cloth, reusable wipe, reusable cloth, reusable cloths, kitchen cloths |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Cleaning Cloths |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Sub-Category | Microfiber |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 8.812992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 14 |
| Base - Metric Gross Weight | 294.835 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.385 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 123.38189440158408 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6499999107127838 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6430884187932879 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2021.867 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 291.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.385 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 861.1214309042791 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.699356759462246 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.216544405277364 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14111.252 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.678 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.459 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.512 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91535.61614209843 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 319.6702801680725 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 250.8044833293823 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.5 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 113.763 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.153 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 390 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 390 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 78 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |


