Scotch-Brite® High Performance Cloth 2011-BLU, 50 cloths/box
| UPC | 50048011235894 |
|---|---|
| 3M ID | 7000122661 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite High Performance Cloth is specifically designed with a unique combination of bicomponent microfibers and knit construction. This combination provides excellent dust, oil and water pickup with minimal linting. The bicomponent aspect of the microfibers allows for both oil and water absorption while their small diameter provides the maximum surface area for the collection of dust, oil and water. The unique knit pattern of tufts and valleys allows both small and large particulates to be trapped within the Scotch-Brite High Performance Cloth. The combination of microfiber and knit construction provides a versatile non scratching tool allowing the Scotch-Brite Cloth to be used on a wide variety of substrates including delicate surfaces.
- Microfiber texture in a larger-sized cloth lifts and traps dust, smudges and fingerprints without messy sprays
- Great for TVs, computers, cameras, smart phone and tablet screens
- Safe, Fast, Effective Cleaning
- Use Damp or Dry, With or Without Chemicals
- Reusable and machine washable more than 100 times
- Can be used for: Commercial, Industrial, Residential, Manufacturing, Automotive, Office & More
- IDEAL FOR: Painted Surfaces, Metal & Wood, Glass, Mirrors & Windows, Stainless Steel, Chrome, Plastic, Ceramic & Marble
| 3M ID | 7000122661 |
|---|---|
| Keywords | microfiber cloth, kitchen cloth, cleaning cloth, reusable wipe, reusable cloth, reusable cloths, kitchen cloths |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Cleaning Cloths |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Sub-Category | Microfiber |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Why Buy Statement | Super absorbent and dries quickly, making cleanups quicker and easier. |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 40.12 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17.139616956399266 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.08844945958857288 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.07936641438655592 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 280.868 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 36.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 121.65693622725829 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.794105068389929 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7936641438655593 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1993.6 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 360.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.224 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.025 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.356 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 856.979322226361 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.422472979428644 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.9683207193277963 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14043.375 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.006 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.171 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.365 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 374.7858457142919 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 309.5290161075681 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 140.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 78 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |


