Scotch-Brite® Heavy Duty Scrub Sponge HD-3, 8/3
Special Price
$2.93
Regular Price
$3.45
| UPC | 00021200572357 |
|---|---|
| 3M ID | 7100333016 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Don't fight baked-on, stuck-on messes - grab a Scotch-Brite® Heavy Duty Scrub Sponge. With scrubbing fibers made from 100% recycled content, these long-lasting scrub sponges take on the toughest messes around the home.
- 3X scrubbing power* for stuck-on messes
- Safe on non-coated cookware, concrete, oven racks, tools, and more
- Lasts 3X Longer** than the leading national value brand
- Replace your sponge at least every 3 weeks for best performance
- Clean in the dishwasher and reuse
- Scrubbing fibers made from 100% recycled content
- #1 Selling scrub sponge brand
- Available in multiple pack sizes
- Look for Scotch-Brite® Scrub Dots, Non-Scratch, and Gentle Clean Scrub Sponges, too!
- *Compared to the leading temperature-reactive sponge based on lab developed studies measuring scouring ability after repeated use
- **Compared to the leading national value brand (i.e., “generic brand”) based on lab developed studies measuring scouring ability after repeated use
| 3M ID | 7100333016 |
|---|---|
| Keywords | Ocelo, O Cel o, O-Cel-O, sponges, sponge, kitchen sponges, heavy duty sponge, heavy duty sponges, no scratch sponge, no scratch sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Trademark 2 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Heavy Duty |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 162.34 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.334 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.176 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.604 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.023949622702396 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3578984364309303 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.31819979687929933 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 393.682 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 144.333 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.334 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.176 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.604 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 441.909972402622 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.3609978933287614 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.5455983750343947 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7241.607 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1524.523 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1154.664 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.972 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.178 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103374.22249647649 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 802.998516046467 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 570.2146180280766 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.694 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 258.645 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.368 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1792 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1792 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


