Scotch-Brite® Heavy Duty Scrub Sponge 426, 6/6
Don't fight baked-on, stuck-on messes - grab a Scotch-Brite® Heavy Duty Scrub Sponge.
Special Price
$5.58
Regular Price
$6.57
| UPC | 50051131936817 |
|---|---|
| 3M ID | 7100167761 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Don't fight baked-on, stuck-on messes - grab a Scotch-Brite® Heavy Duty Scrub Sponge. With scrubbing fibers made from 100% recycled content, these long-lasting scrub sponges take on the toughest messes around the home.
- 3X scrubbing power* for stuck-on messes
- Safe on non-coated cookware, concrete, oven racks, tools, and more
- Lasts 3X Longer** than the leading national value brand
- Replace your sponge at least every 3 weeks for best performance
- Clean in the dishwasher and reuse
- Scrubbing fibers made from 100% recycled content
- #1 Selling scrub sponge brand
- Available in multiple pack sizes
- Look for Scotch-Brite® Scrub Dots, Non-Scratch, and Gentle Clean Scrub Sponges, too!
- *Compared to the leading temperature-reactive sponge based on lab developed studies measuring scouring ability after repeated use
- **Compared to the leading national value brand (i.e., “generic brand”) based on lab developed studies measuring scouring ability after repeated use
| 3M ID | 7100167761 |
|---|---|
| Keywords | Ocelo, O Cel o, O-Cel-O, sponges, sponge, kitchen sponges, heavy duty sponge, heavy duty sponges, no scratch sponge, no scratch sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Package Quantity | 6 |
| Product Color | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Product Usage | BBQ's Bike Floor Care Kitchen Pots & Pans Tools Uncoated Cookware |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Absorbent |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 142.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 53.34 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 132.08 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 48.048021292892976 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3130564123025262 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3130564123025262 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 787.366 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 142.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 53.34 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 132.08 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 540.8356249783366 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2700999137176843 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.878338473815157 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8862.708 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1029.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 852.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.91 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89948.99879563539 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 341.71650638656024 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 240.4273246483401 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.474 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 109.056 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


