Scotch-Brite® Heavy Duty Scrub Sponge 424-9, 4.4 in x 2.6 in x 0.7 in (111 mm x 66 mm x 17 mm), 9/4
Powerful Scrubbing for Stuck-on Messes
Special Price
$4.14
Regular Price
$4.87
| UPC | 00076308411817 |
|---|---|
| 3M ID | 7100285016 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Don't fight baked-on, stuck-on messes - grab a Scotch-Brite® Heavy Duty Scrub Sponge. With scrubbing fibers made from 100% recycled content, these long-lasting scrub sponges take on the toughest messes around the home.
- 3X scrubbing power* for stuck-on messes
- Safe on non-coated cookware, concrete, oven racks, tools, and more
- Lasts 3X Longer** than the leading national value brand
- Replace your sponge at least every 3 weeks for best performance
- Clean in the dishwasher and reuse
- Scrubbing fibers made from 100% recycled content
- #1 Selling scrub sponge brand
- Available in multiple pack sizes
- Look for Scotch-Brite® Scrub Dots, Non-Scratch, and Gentle Clean Scrub Sponges, too!
- *Compared to the leading temperature-reactive sponge based on lab developed studies measuring scouring ability after repeated use
- **Compared to the leading national value brand (i.e., “generic brand”) based on lab developed studies measuring scouring ability after repeated use
| 3M ID | 7100285016 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Product Usage | BBQ's Bike Floor Care Kitchen Pots & Pans Tools Uncoated Cookware |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Absorbent |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 131.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.6 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.2 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 32.4783011770748 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2890260257243745 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2890260257243745 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4173228346456692 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.409448818897638 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.196850393700787 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 532.224 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 131.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.6 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 573.8735749125042 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.98902735070257 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6012342315193706 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9404.103 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1355.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1179.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.91 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100994.29647678194 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 493.8354672941258 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 397.9894988092503 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.655 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 180.525 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.33 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1377 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1377 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 153 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 17 |
Write Your Own Review


