Scotch-Brite® Heavy Duty Scour Pad, 228, 8pk 6 Pks/cs
For tough cleaning jobs.
Special Price
$5.24
Regular Price
$6.17
| UPC | 50051131672333 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126519 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Brite® Heavy Duty Scour Pad is for when its time to pull out all the stops. With its heavy duty cleaning strength, you'll save on elbow grease when scrubbing the kitchen clean. Great for any serious indoor and outdoor scouring jobs.
- Cleans tough, baked-on messes
- Ideal for cast-iron pots, stove burners, broilers, garden tools and grills
- Great for the kitchen, garage and outdoors
- Heavy duty cleaning
- Ideal for household cleaning tasks
- Scrubbing Fibers Made From 100% Recycled Content
| 3M ID | 7000126519 |
|---|---|
| Keywords | scouring pad, scotch brite scouring pads, scotch brite pad, scouring pads, scotch brite scrub pad, scotch bright pad, scour pad, scotch brite scouring pads, scotchbrite pad, heavy duty scour pad, scotch brite scouring pad |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Green |
| Material | Synthetic Fiber |
| Package Quantity | 8 |
| Product Color | Green |
| Product Sub-Category | Heavy Duty Scouring Pads |
| Product Type | simple |
| Product Usage | BBQ's Kitchen Pots & Pans Tools Uncoated Cookware |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Deep Cleaning |
| Why Buy Statement | Ideal for tough cleaning jobs. Effectively remove stubbon messes. Use it wet or dry. |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 6.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.47992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.87519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 90.718 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.299 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.843 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 60.06365752888986 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19999895500887724 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19995927180168396 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.4799212598425195 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 984.267 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 90.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.299 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.843 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 497.86221619687336 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1997556308101038 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8158.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 635.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 544.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.222 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.21 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SLEV |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 244.71311102521412 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 179.96334462151557 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 81.63 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


