Scotch-Brite® Heavy Duty Scour Pad 223-7, 6.0 in x 3.8 in, 3 pk, 7/cs
Special Price
$2.32
Regular Price
$2.73
| UPC | 50051135807724 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127057 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Brite® Heavy Duty Scour Pad is for when its time to pull out all the stops. With its heavy duty cleaning strength, you'll save on elbow grease when scrubbing the kitchen clean. Great for any serious indoor and outdoor scouring jobs.
- Cleans tough, baked-on messes
- Ideal for cast-iron pots, stove burners, broilers, garden tools and grills
- Great for the kitchen, garage and outdoors
- Heavy duty cleaning
- Ideal for household cleaning tasks
- Scrubbing Fibers Made From 100% Recycled Content
| 3M ID | 7000127057 |
|---|---|
| Keywords | heavy duty sponge, scouring sponge, sponge, scotch-brite sponge, sponges, scouring sponge, no scratch sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Green |
| Package Quantity | 3 |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Why Buy Statement | For tough cleaning jobs. |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.9 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.938 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.286 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.906 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.060026372021248 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06600199205290865 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0659182163932784 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 345.112 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 29.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.286 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 218.12131813240003 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6470567395126157 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4614275147529488 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.251968503937008 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3574.368 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 293.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 209.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.197 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.108 M |
| Shipper - Item Quantity | 7 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SLEV |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 302.0332991932823 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 190.56978405523003 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 86.441 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2891 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2891 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 413 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 59 |
Write Your Own Review


