Scotch-Brite® Heavy Duty Industrial Strength Scour Pad 88HD-2-6, 6/2
Scotch Brite® Heavy Duty Industrial Strength Scour Pad is for when its time to pull out all the stops. With its heavy duty industrial cleaning strength, you'll achieve professional results when scrubbing the kitchen clean. Great for any serious indoor and outdoor scouring jobs.
Special Price
$2.01
Regular Price
$2.37
| UPC | 00051141409061 |
|---|---|
| 3M ID | 7010028880 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Brite® Heavy Duty Industrial Strength Scour Pad is for when its time to pull out all the stops. With its heavy duty industrial cleaning strength, you'll achieve professional results when scrubbing the kitchen clean. Great for any serious indoor and outdoor scouring jobs.
- Cleans tough, baked-on messes 50% faster than other products
- Ideal for cast-iron pots, stove burners, broilers, garden tools and grills
- Great for the kitchen, garage and outdoors
- Heavy duty industrial cleaning
- Ideal for household cleaning tasks
- Scotch-Brite is long lasting and reusable
| 3M ID | 7010028880 |
|---|---|
| Keywords | scouring pad, scotch brite scouring pads, scotch brite pad, scouring pads, scotch brite scrub pad, scotch bright pad, scour pad, scotch brite scouring pads, scotchbrite pad, heavy duty scour pad, scotch brite scouring pad |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Package Quantity | 2 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Why Buy Statement | For tough cleaning. |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 24.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 35.02762911037633 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.05401325423529501 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05401325423529501 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.574 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | WRAP |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 252.41251269904114 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8060100305479124 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.32407952541177004 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4136.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 365.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 147.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | WRAP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 348.3303742521066 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 119.58534487694314 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 54.243 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2214 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2214 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 369 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | WRAP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 41 |
Write Your Own Review

