Scotch-Brite™ Heavy Duty Griddle Pad 82, 4.5 in x 5.5 in, 10/Box, 4 Boxes/Case
Use with Scotch-Brite™ Heavy Duty Griddle Pad Holder 482 to remove burned on food and grease. Tough open web construction for easy cleaning and longer life. Ideal for interim cleaning of griddles at operating temperature.
Special Price
$85.24
Regular Price
$100.28
| UPC | 50048011082993 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000655 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Removes heavily burned-on food and grease from griddle in minutes
- Tough open web construction for easy cleaning and longer life
- Use with Scotch-Brite™ Heavy Duty Griddle Pad Holder 482
| 3M ID | 7000000655 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Brown |
| Commercial Kitchen Cleaning | Flat Top Griddle Cleaning |
| Material | Fiber |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Type of Cleaning | Deep Cleaning |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 32.275 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.44549530043942 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.07115419512016924 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.05489510328403452 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 171.171 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 24.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 102.39344888138595 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6948970504067341 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5489510328403452 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.267716535433071 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1677.928 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 249.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.083 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 417.8198120175768 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8461678048067696 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1958041313613808 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6846.84 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.291 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.996 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.273 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 116311.25624455973 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 621.7035793613547 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 456.7272593231672 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 57.48031496062992 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.906 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 207.168 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.46 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 8320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 208 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 26 |
Write Your Own Review

