Scotch-Brite™ Heavy Duty Gray Cleaning Pad 901
Pad with an aggressive abrasive and is heat resistant up to 180°C. The thick, open web design makes it ideal for cleaning open vat style fryers. Dishwasher safe. NSF and HACCP International certified.
Special Price
$13.33
Regular Price
$15.69
| UPC | 50048011599873 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127899 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Features an aggressive abrasive
- Thick, open web design is ideal for cleaning open vat-style friers
- HACCP International certified
| 3M ID | 7000127899 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Gray |
| Commercial Kitchen Cleaning | Other Appliance Cleaning |
| Material | Abrasives |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Type of Cleaning | Heavy Duty |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 47.167 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 31.226948280668214 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10398543520474121 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0749990569726735 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 511.718 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 34.019 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 187.361506612777 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6239082019832035 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.44999434183604103 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3070.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 283.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 204.114 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 297.6240539495847 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 188.99788812585186 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 85.728 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


