Scotch-Brite™ Grinding Disc Kit, 03050, 2 inch, 6 per case
| UPC | 00051131030503 |
|---|---|
| 3M ID | 7010295202 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Industrial Quality Abrasives in a Convenient Kit
Now, you can use the same abrasives as auto body professionals at large collision repair shops, at home or in garages of any size. This compact and convenient grinding disc kit contains a 36 grit, an 80 grit and a 120 grit ceramic coated abrasive disc. It also includes a Scotch-Brite™ disc in coarse grit and another in fine grit, plus a Roloc™ adapter that attaches quickly and easily to a household drill. Simply twist the disc onto the attachment and you're ready to start. You can interchange each sanding disc just as quickly with the same twist-off, twist-on motion.
This grinding and sanding abrasive disc kit is ideal for a full range of auto repair projects including gasket removal, disc brake finishing, stripping paint and primer to bare metal, grinding rust and polishing metal.
The Reliability of Scotch-Brite™, The Science of 3M
For more than half a century, Scotch-Brite™ has been trusted in industrial settings for surface conditioning products that combine the finest 3M technologies in abrasives, adhesives and non-wovens. These technologies include the development of open-web materials that resist loading for longer disc life, as well as self-sharpening abrasive minerals that deliver exceptional consistency and stay sharper longer. The Scotch-Brite™ Grinding Disc Kit brings these decades of scientific development into households of any size.
Kit Includes:
(1) 3M™ ceramic 2" sanding disc – 36 grit
(1) 3M™ ceramic 2" sanding disc – 80 grit
(1) 3M™ ceramic 2" sanding disc – 120 grit
(1) Scotch-Brite™ ceramic 2" sanding disc – coarse
(1) Scotch-Brite™ ceramic 2" sanding disc – fine
(1) Roloc™ adapter
(1) 3M™ Sanding and Finishing Disc Holder
- Industrial grade abrasives for use in auto repairs in any garage
- 3M Roloc™ attachment system quickly adapts abrasives to household drills
- Includes coarse grits for grinding through paint, primer, filler and rust
- Ceramic sanding discs are color coded for easy grit identification and accurate use
- Also contains disc holder for better suppord when grinding hard-to-reach areas
| 3M ID | 7010295202 |
|---|---|
| Part number | 3050 |
| Keywords | grinding disc,grinding disc wood,grinding disc concrete,grinding disc for concrete,grinding disc for wood,metal grinding disc,grinding discs for metal,grinding disc for metal,diamond grinding disc,grinding disc for aluminum,3 inch grinding disc,2 grinding disc,4 grinding discs,7 grinding disc,grinding disc for drill,4 grinding disc,grinding disc for tiles,3 grinding disc,5 inch grinding disc,9 inch grinding disc,9 grinding disc,5 grinding disc,roloc grinding disc,grinding disc storage,grinding disc holder,6 inch grinding disc,6 grinding disc,wood grinding disc for angle grinder,tungsten carbide grinding disc,3m green corps roloc grinding discs, 2" 36-grit 01397,grinding disc 120,carbide tire grinding disc,7 in. x 1/4 in. x 5/8 in. 11 arbor metal grinding disc,grinding disc wheel,4.5" x 7/8" premium zirconia flap disc grinding wheel 60 grit,black hawk zirconia resin fiber sanding & grinding discs,grinding disc 4 1/4 x 1/8,grinding disc 5 inch,6 grinding disc metabo,grinding disc 7 inch, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Product Number | 3050 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.69015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.751968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 114.759 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.293 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.61 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 75.34345383651397 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.25300028746074366 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08999930929173257 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.6901574803149606 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1234.658 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 40.823 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.293 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.61 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 380.0981066529062 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.519999112859857 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5399958557503954 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6228.692 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 689.46 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 244.938 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95759.99703180509 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 331.00005628401556 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 106.91917723395568 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1569225.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 48497.723 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.65 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1188 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1188 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |


