Scotch-Brite® Greener Clean™ Sponge Cloth 9055-ST, 12/2
Wipe away everyday messes with the Scotch-Brite® Greener Clean™ Reusable Sponge Cloths.
Special Price
$3.90
Regular Price
$4.58
| UPC | 50076308410761 |
|---|---|
| 3M ID | 7100283591 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Wipe away everyday messes with the Scotch-Brite® Greener Clean™ Reusable Sponge Cloths. This versatile Sponge Cloth is the best of both worlds, wiping like a cloth and absorbing like a sponge. Conveniently toss in the washing machine or dishwasher to be used again and again – outlasting 20 rolls of paper towels.
- PAPER TOWEL REPLACEMENT: Outlasts 20 rolls of paper towels
- EFFECTIVE CLEANING: Wipes like a cloth, absorbs like a sponge
- MACHINE WASHABLE & DISHWASHER SAFE: Stick the reusable sponge cloth in the washing machine or dishwasher when it’s time for a refresh
- ABSORBENT: Absorbs 10x its own weight in water
- COMPOSTABLE: 100% plant-based*
- FREE & CLEAR: Dye-free, glue-free & BPA-free
- SAFE ON ALL SURFACES: Including non-stick cookware, glassware, dishes, countertops, mirrors, highchairs
- DESIGNED TO LAST: Long-lasting reusable sponge cloths
- RECYCLABLE PACKAGING: Made from 100% recycled content
- *Product made from 100% natural fibers & compostable in an appropriate municipal or industrial facility as per ASTM D6400. Appropriate facilities may not exist in your area
| 3M ID | 7100283591 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Cleaning Cloths |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Appliances Countertops General Cleaning Glass CookTop Inside Fridges Kitchen Mirrors Soapstone Windows |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Absorbent |
| Country of Origin | Germany |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 8.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 41.276 G |
| Base - Metric Height Dimension | 225.425 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 171.45 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.976203180752819 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09099800333943008 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.019998131802790246 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 245.416 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.071 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 225.425 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 171.45 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 279.11924918338025 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3299981214410639 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.23997758163348296 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4573.945 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 603.277 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 108.852 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93732.47092950878 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 400.99880868807384 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 63.35424028406827 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.536 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 28.737 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.241 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 3168 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 264 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review


