Scotch-Brite® Dobie™ All Purpose Pads 722-6, 6/2
Special Price
$2.68
Regular Price
$3.15
| UPC | 00051125005470 |
|---|---|
| 3M ID | 7100087071 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Brite® Dobie™ All-Purpose Pads are non-scratch and can tackle crusted on stains like gum, wax and even stubborn mildew stains. Use it with your favorite cleaning solution and you will find that it is the perfect cleaning pad for every job in your home.
- Scouring without scratching since 1958
- Easy-to-hold
- All-purpose pad
- Non-Scratch Cleaning
- Ideal for household cleaning tasks
- Scotch-Brite is long lasting and reusable
- Fun, trendy color!
| 3M ID | 7100087071 |
|---|---|
| Keywords | heavy duty sponge, scouring sponge, sponge, scotch-brite sponge, sponges, scouring sponge, no scratch sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Yellow |
| Material | Foam |
| Package Quantity | 2 |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Appliances Bike Coated cookware Countertops Everyday Dishes Glass CookTop Inside Fridges Kitchen Pots & Pans Soapstone |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Trademark 2 | Dobie™ |
| Type of Cleaning | Absorbent |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 36.287 G |
| Base - Metric Height Dimension | 123.952 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 40.894 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 81.79 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.299528945514584 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07999914107902653 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06250105132941279 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.88 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.61 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.22007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 414.585 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.35 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 123.952 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 40.894 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 81.79 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 231.59047892898934 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.65300040210112 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.37500630797647677 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.562992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.812992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3795.088 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 296.196 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 170.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.605 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.83 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.685 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86592.6928704251 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 256.00077884907984 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 118.12588470127926 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.118110236220474 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.419 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.581 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.146 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1890 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1890 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 315 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |
Write Your Own Review

