Scotch-Brite® Dobie ™ All Purpose Pad 720-XL, 5.2 in x 3.6 in x 0.5 in (132 mm x 91 mm x 12 mm), 400/1
Use Scotch-Brite® Dobie™ Cleaning Pad is the perfect for every job in your home.
Special Price
$1.43
Regular Price
$1.68
| UPC | 00638060656754 |
|---|---|
| 3M ID | 7100211913 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Brite® Dobie™ All-Purpose Pads are non-scratch and can tackle crusted on stains like gum, wax and even stubborn mildew stains. Use it with your favorite cleaning solution and you will find that it is the perfect cleaning pad for every job in your home.
- Scouring without scratching since 1958
- Easy-to-hold
- All-purpose pad
- Non-Scratch Cleaning
- Ideal for household cleaning tasks
- Scotch-Brite is long lasting and reusable
- Fun, trendy color!
| 3M ID | 7100211913 |
|---|---|
| Keywords | heavy duty sponge, scouring sponge, sponge, scotch-brite sponge, sponges, scouring sponge, no scratch sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Trademark 2 | Dobie™ |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.289 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 14.956797630130694 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.007251003803260624 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003086471670588286 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 245.098 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5982.719052052277 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.89996059677988 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2345886682353144 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.433070866141732 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 98039.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1315.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 560.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 39.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 61.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 41.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 400 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98736.41794527683 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 94.79877273949737 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 18.518830023529716 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.618 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 8.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 6000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 15 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


