Scotch-Brite® Dobie™ All Purpose Cleaning Pad 720, 4.3 in x 2.6 in x 0.5 in, 9/case
All Purpose cleaning pad scours without scratching. Convenient hand-sized pad. A white nylon/polyester mesh wrapped around a yellow urethane sponge.
Special Price
$1.37
Regular Price
$1.62
| UPC | 50021200571348 |
|---|---|
| 3M ID | 7010383677 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Brite® Dobie™ All-Purpose Pads are non-scratch and can tackle crusted on stains like gum, wax and even stubborn mildew stains. Use it with your favorite cleaning solution and you will find that it is the perfect cleaning pad for every job in your home.
- Scouring without scratching since 1958
- Easy-to-hold
- All-purpose pad
- Non-Scratch Cleaning
- Ideal for household cleaning tasks
- Scotch-Brite is long lasting and reusable
- Fun, trendy color!
| 3M ID | 7010383677 |
|---|---|
| Keywords | heavy duty sponge, scouring sponge, sponge, scotch-brite sponge, sponges, scouring sponge, no scratch sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Multi-color |
| Product Sub-Category | Scrubbing Pads |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Trademark 2 | Dobie™ |
| Why Buy Statement | Use Scotch-Brite? Dobie? Cleaning Pad with your favorite cleaning solution to tackle messes like gum, wax & mildew. |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.499 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.101 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.001 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12.821637848000105 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.035000588744471164 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.920866141732284 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8271653543307087 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.15 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 210.109 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 15.876 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.499 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.101 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.001 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 161.38498025027545 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6499999107127838 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.31500529870024047 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2644.626 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 294.835 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 142.884 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.462 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90437.18874839325 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 356.99895040121595 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 148.6819542401033 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.482 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 67.441 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.197 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 4248 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4248 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 472 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 59 |
Write Your Own Review

