Scotch-Brite™ Dobie® All Purpose Cleaning Pad 3/8, 723-2F
Special Price
$2.95
Regular Price
$3.47
| UPC | 50021200417561 |
|---|---|
| 3M ID | 7010370753 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Brite® Dobie™ All-Purpose Pads are non-scratch and can tackle crusted on stains like gum, wax and even stubborn mildew stains. Use it with your favorite cleaning solution and you will find that it is the perfect cleaning pad for every job in your home.
- Scouring without scratching since 1958
- Easy-to-hold
- All-purpose pad
- Non-Scratch Cleaning
- Ideal for household cleaning tasks
- Scotch-Brite is long lasting and reusable
- Fun, trendy color!
| 3M ID | 7010370753 |
|---|---|
| Part number | 45472271 |
| Keywords | heavy duty sponge, scouring sponge, sponge, scotch-brite sponge, sponges, scouring sponge, no scratch sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Yellow |
| Material | Foam |
| Package Quantity | 3 |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Appliances Bike Coated cookware Countertops Everyday Dishes Glass CookTop Inside Fridges Kitchen Pots & Pans |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Trademark 2 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Scrub |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 19.504 G |
| Base - Metric Height Dimension | 124.993 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 56.998 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 80.01 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 34.7835341339974 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.042998959616538525 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.010802650847059002 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.920984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.244015748031496 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.15 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.57 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 4.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 124.993 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 56.998 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 80.01 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 394.53644655320807 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0319992816457648 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.08642120677647201 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6465.294 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 468.107 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 39.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.717 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.652 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79147.79609086778 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 190.99968546649055 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 13.395287050353161 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.297 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.076 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.047 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 155 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review


