Scotch-Brite™ Disc 96, 5 in x NH, 100 ea/Case, SPR 017550B
| UPC | 00048011187785 |
|---|---|
| 3M ID | 7010364940 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Clean and Scour Surfaces the Smarter Way
Originally designed as a food services scouring material for fast, easy removal of stubborn particles such as baked food from cookware, the long-lasting Scotch-Brite™ Disc 96 excels at cleaning all kinds of surfaces that require a lighter abrasive. The resin coating on the fibers is carefully calculated to optimize scrubbing effectiveness. A small amount of very fine mineral distributed throughout the disc boosts cleaning capability without leaving unsightly scratches. It contains slightly less mineral than the popular maroon Scotch-Brite™ 7447 Pad for a gentler application. These features make this disc ideal for household type surfaces and aerospace or automotive interiors where many different surfaces require upkeep.
Versatile Disc for Use on Many Surfaces
Its versatility makes this a great general purpose cleaning disc. Not only for food scouring, this disc is a handy solution for removing grease, carbon, hard water stains and other contaminants from most surfaces, including cookware, kitchen utensils and equipment, floors, stairways, walls, railings, desks, seating areas, counters, and maintenance equipment. It is used for general maintenance in a range of industries, including aerospace, AOEM, marine, paint prep, and woodworking. This sturdy, aggressive cleaning disc can scratch some delicate surfaces, so it is not recommended for your highly polished stainless steel or other fine surfaces.
Open, Non-Woven Construction Makes Cleanup a Breeze
The open web design of Scotch-Brite™ Disc 96 resists clogging and cleans up easily. Simply use a sprayer to remove debris, then hand wash in soapy water or place in your dishwasher. This synthetic scrubber can also be soaked in a cleaning solution.
Product Highlights
Non-rusting and resilient for added durability and long-lasting use Abrasive minerals provide superior scouring for common cleaning jobs Synthetic fibers easily withstand hot water, detergents and normal cleaning liquids Replaces steel wool and metal sponges and won't leave metal slivers behind
Well suited for everyday cleaning of most surfaces
- Original synthetic scouring material from 3M is a resilient, effective replacement for steel wool sponges
- Ideal for light-duty maintenance cleaning of many surfaces
- High-quality resin coats the nylon fibers to deliver more forceful scrubbing action and extend product life
- Slight amount of very fine abrasive particles distributed throughout the disc increase cleaning capability without leaving surface scratches
- Nylon disc cleans up easily with soap and water
| 3M ID | 7010364940 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Green |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 10.206 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.254 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.022500378478588604 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.022500378478588604 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.01 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4096.766 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.206 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.254 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1732.4458487499653 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.209998880713095 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2500378478588607 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5996062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28389.701 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1456.031 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1020.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.003 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98784.00426092191 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 145.99892850931332 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 81.00224437196772 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1618779.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 36.742 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.46 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


