Scotch-Brite™ Diamond Floor Brush 1000, 20 in, 2/Case
Scotch-Brite™ Diamond Floor Brush 1000 Series is designed to clean and polish uncoated concrete, terrazzo and potentially other stone floors in one step. Brush 1000 is a coarser grit brush intended for daily use on floors where low gloss is desired. It is conformable, allowing the flexible bristles to reach low spots on the floor while minimizing debris clogging. No assembly or pre-soaking is required and it is easy to install on standard, low-speed equipment
Special Price
$1,155.99
Regular Price
$1,359.99
| UPC | 50638060844132 |
|---|---|
| 3M ID | 7100228139 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Provides both cleaning and gloss recovery in one step
- Conformable, flexible diamond bristles reach low spots in floors
- Longer life and durability when compared to traditional and diamond floor pads
- Designed for daily use with the 3M™ Concrete Floor Cleaner & Densifier or water on a low-speed machine (175-600 RPM)
- A more sustainable solution as they can be used with just water to clean and maintain floors and a longer brush life means less waste in landfills.
| 3M ID | 7100228139 |
|---|---|
| Part number | 1000 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Floor Brushes |
| Color Family | Gray |
| Grit | 1000 |
| Product Color | Gray |
| Product Series | 1000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 918.4 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 357.21249395254694 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.0247254159059156 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.6346990140067832 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5853.664 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 741.487 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 714.4251099525821 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.049450831811831 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.2693980280135664 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11707.33 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1836.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1482.974 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 4.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 52.07 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 52.07 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95746.25448463495 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 438.71990174790636 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 326.9389209523079 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.569 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 148.297 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.65 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 25 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


