Scotch-Brite™ Diamond Floor Brush 1000, 16 in, 2/Case
Scotch-Brite™ Diamond Floor Brush 1000 Series is designed to clean and polish uncoated concrete, terrazzo and potentially other stone floors in one step. Brush 1000 is a coarser grit brush intended for daily use on floors where low gloss is desired. It is conformable, allowing the flexible bristles to reach low spots on the floor while minimizing debris clogging. No assembly or pre-soaking is required and it is easy to install on standard, low-speed equipment
Special Price
$1,075.08
Regular Price
$1,264.79
| UPC | 50638060844156 |
|---|---|
| 3M ID | 7100231003 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Provides both cleaning and gloss recovery in one step
- Conformable, flexible diamond bristles reach low spots in floors
- Longer life and durability when compared to traditional and diamond floor pads
- Designed for daily use with the 3M™ Concrete Floor Cleaner & Densifier or water on a low-speed machine (175-600 RPM)
- A more sustainable solution as they can be used with just water to clean and maintain floors and a longer brush life means less waste in landfills.
| 3M ID | 7100231003 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Floor Brushes |
| Color Family | Gray |
| Grit | 1000 |
| Product Color | Gray |
| Product Series | 1000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 642.95 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 228.00173356252225 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4174621147176705 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.1375852728739684 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3736.279 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 516.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 456.0034671250445 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.834924229435341 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2751705457479368 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.37795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7472.558 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1285.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1032.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 4.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 41.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 317.4656575462237 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 227.51705457479366 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 103.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 25 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


