Scotch-Brite™ Deep Fat Fryer Cleaning Pad 94, 4 in x 25 in, 24/Case
A 25 inch long scrubbing strip for no mess cleaning of deep fat fryer gas heating tube assemblies. Eliminates the need for strong caustic chemicals or cleaners.
Special Price
$89.84
Regular Price
$105.69
| UPC | 50048011080104 |
|---|---|
| 3M ID | 7100057471 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Designed for no-mess cleaning of deep fat fryer gas heating tube assemblies.
- Cleans deep fat fryer gas heating tube assemblies with ease
- Eliminates the need for strong caustic chemicals or cleaners.
- Certified by HACCP International as "Food Safe" and "Fit for Purpose".
| 3M ID | 7100057471 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Brown |
| Commercial Kitchen Cleaning | Other Appliance Cleaning |
| Material | Fiber |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 49.583 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.635 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.101 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53.569266587352075 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10931180345912785 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.08686213130084176 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 877.843 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 39.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1285.6622760489615 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.623500920000043 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.085573000268942 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.47244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 25.944881889763778 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21068.23 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.19 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.946 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.139 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.659 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.23 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109903.76311461284 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 218.25763956302882 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 150.09732196333022 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.330708661417326 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.801 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 68.083 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.38 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


