Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc D5, 3 in x 1-1/4 in x 1/4 in A MED, 10 ea/Case
| UPC | 00048011145938 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045941 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc D5 uses a durable, non-woven, open-web construction is load resistant, runs cool, and provides conformability while the aluminum oxide abrasives work to deliver consistent cutting action. The 1/4" shank is suitable for power tools with a 1/4" drive, die grinders, and inline sanders.
This disk uses aluminum oxide abrasive, which is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing use. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Scotch-Brite™ industrial abrasives are a unique surface conditioning product with abrasives incorporated into non-woven nylon or other synthetic fibers. Combining abrasives into the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material is load resistant and keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers.
- 5-disc design conforms well for irregular surfaces as well as in grates and tracks
- Durable Non-woven material and medium grade abrasive provide uniform cut-and-polish results
- Conformable and flexible disc gets into hard-to-reach areas
- 1/4" shaft is suitable for use on power tools, die grinders, or inline sanders
- Provides high cut-rate and low heat retention, allowing extended contact with the workpiece
| 3M ID | 7000045941 |
|---|---|
| Keywords | non woven disc, surface disc, grinding disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing |
| Backing Material | Non-woven |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Beige |
| For Use On | All Metals |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 88.45 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1949988709025242 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.07129749559058941 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 36870.895 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 32.34 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 258.3745324970965 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9499887090252421 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7129749559058941 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.779527559055118 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4.234 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 884.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 323.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.096 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.21 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.21 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84517.88557120421 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 515.8816935126135 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 178.24373897647354 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.385 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 80.85 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 250 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

