Scotch-Brite® Copper Coated Scouring Pad, 213C-2-24, 24/2
Ideal for Tough Cleaning Jobs!
Special Price
$1.01
Regular Price
$1.18
| UPC | 50076308911084 |
|---|---|
| 3M ID | 7100154159 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
As cleaning tool experts for over 50 years, Scotch Brite Brand is the only brand with the breadth of cleaning tools for all your home cleaning needs. Whether in the kitchen for scrubbing dishes, wiping counters, and cleaning appliances, or in your bathroom's hard to reach places like shower tile and under the toilet rim, or even removing pet hair and lint from your clothing, Scotch Brite brand cleaning tools help you get the job done right because we know clean feels good.
- Ideal for uncoated cookware
- Ideal for pots, pans, grills, broilers and more
- Long-lasting & Durable
- Cuts through and removes tough soil & burnt-on food FAST!
- Easy to rinse out
- Scotch-Brite is long lasting and reusable
| 3M ID | 7100154159 |
|---|---|
| Keywords | copper coated, scrubbing pad, heavy duty sponge, scouring pad, scotch-brite sponge, scouring sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Package Quantity | 2 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 8.312992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 48.081 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.115 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.877940307061714 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.10600046028111099 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10579983962252275 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.312992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 817.353 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 47.99 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.115 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 239.99997803145212 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.4319980073738895 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.423199358490091 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3932.895 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 191.96 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 818.2219218769146 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.0383998743188734 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.539196150940546 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13408.255 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1378.195 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1151.76 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.097 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.115 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91352.54490981423 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 323.99795437476166 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 228.5267717356004 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.59842519685039 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.497 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 103.658 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.209 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


