Scotch-Brite™ Conformable Applicator Cleaner Head 261, Curved Head, 1 ea/Case
| UPC | 00048011057170 |
|---|---|
| 3M ID | 7100005357 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Time to Clean
Cleaner head 261 is used with 6" x 12" non-woven surface conditioning products, such as Scotch-Brite™ airplane cleaner pads. It has a swivel attachment which accepts a standard threaded broom handle. The swivel attachment enables the pad to twist, turn and rotate for greater surface accommodation; it also enables users to better manipulate the pad.
Easy Cleaner Pad Attachment
Four nylon flaps on the bottom of the cleaner head have a 3M™ Hookit™ Tall J Hook type attachment. The hooks enable users to easily fasten a cleaning pad to the head. By simply applying a little pressure, the pad latches on to the J hooks for secure attachment.
3M™ has engineered the cleaner head to be lightweight and flexible. Its flexibility is further enhanced by its concave shape. When light pressure is applied, the curved head flattens and splays out, so users may cover more surface area, particularly on curved surfaces. The head responds to manual pressure, so the user has precise control over the surface area that is being cleaned.
Flexible, Lightweight and Portable
Overall, 3M™ engineered the Scotch-Brite™ Conformable Applicator Cleaner Head 261 to put its name into action - namely, by conforming to surfaces and cleaning. It's ergonomically designed to be lightweight and flexible, which reduces operator fatigue. The curved head may be flattened to cover larger surface areas or conform to curved surfaces, increasing productivity. As a portable cleaning tool, it can be toted most anywhere. For these reasons, the Scotch-Brite™ Conformable Applicator Cleaner Head 261 is a good tool to have on hand.
- Lightweight, portable cleaning head may be used for a wide range of cleaning applications
- Concave design enables the cleaning head to conform to curved surfaces
- Swivel attachment accepts a standard threaded broom handle
- Accommodates a versatile range of non-woven cleaning pads
- Features Hook and Loop attachment system for quick and easy pad changes
| 3M ID | 7100005357 |
|---|---|
| Part number | 261 |
| Keywords | Surface conditioning, non-woven, cleaner pads |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Application | Grinding |
| Color Family | Gray |
| Material | Plastic |
| Net Weight (Imperial) | 0.65 lb |
| Net Weight (Metric) | 294.83 g |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Number | 261 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 362.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 517.6152360178736 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8000575494689207 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3970525341949645 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8482.194 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 180.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | APPL |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 517.6152360178736 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8000575494689207 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3970525341949645 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.834645669291339 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8482.194 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 362.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 180.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | APPL |
| Shipper - Item Unit | APPL |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 163.1420740168094 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 58.36738391344634 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 26.475 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 147 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 147 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 147 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | APPL |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |


