Scotch-Brite™ Clean & Shine Pad, 23 in, 5/Case
2 in 1 daily cleaning pad for low speed scrubbers that gradually increases shine with repeated use.
Special Price
$170.47
Regular Price
$200.56
| UPC | 50638060095589 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148016 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Cleans and shines in the same step, using only a low-speed scrubber
- Save costs and labor by reducing or eliminating the need to burnish
- Removes black marks 3 times faster than traditional cleaning pads
- Two-sided pad lasts longer than traditional cleaning pads
- Effective on most coated and uncoated hard floors including VCT, LVT, vinyl, rubber, marble, stone, terrazzo, granite, and concrete with only water or neutral cleaner
- Meets Green Seal® Standard for Environmental Innovation (GS-20)*
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100148016 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.25 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.255 cm |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Brown Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 469.649 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 642.0004217961192 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0353988097286557 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.797998431940114 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10520.502 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 361.966 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3210.002108980596 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.176998457888522 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.98999215970057 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.13267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 24.13267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 52602.51 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2348.247 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1809.83 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 61.297 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 61.297 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105876.1960043605 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 178.02327671428864 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 111.71925136218671 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.735 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 50.675 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1334.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1219.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1067.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 140 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 28 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 28 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |
Write Your Own Review


