Scotch-Brite™ Clean & Shine Pad, 21 in, 5/Case
2 in 1 daily cleaning pad for low speed scrubbers that gradually increases shine with repeated use.
Special Price
$127.42
Regular Price
$149.91
| UPC | 50638060095527 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148105 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Cleans and shines in the same step, using only a low-speed scrubber
- Save costs and labor by reducing or eliminating the need to burnish
- Removes black marks 3 times faster than traditional cleaning pads
- Two-sided pad lasts longer than traditional cleaning pads
- Effective on most coated and uncoated hard floors including VCT, LVT, vinyl, rubber, marble, stone, terrazzo, granite, and concrete with only water or neutral cleaner
- Meets Green Seal® Standard for Environmental Innovation (GS-20)*
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100148105 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.25 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.255 cm |
| Color Family | Brown |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Brown Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 403.6 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 532.6152384588233 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8897856901781659 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6657960317983302 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8.728 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 302.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2662.9541448059276 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.44892845089083 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3289801589916515 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.826771653543307 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 21.37795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 43.638 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2.018 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.51 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 148.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 543.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 543.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105998.24349254998 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 226.30010288753314 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 119.84328572369945 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.737 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 54.36 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1334.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1220.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1067.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


