Scotch-Brite™ Clean & Shine Pad, 20 in x 14 in, 5/Case
2 in 1 daily cleaning pad for low speed scrubbers that gradually increases shine with repeated use.
Special Price
$130.55
Regular Price
$153.59
| UPC | 50638060095558 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148017 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Cleans and shines in the same step, using only a low-speed scrubber
- Save costs and labor by reducing or eliminating the need to burnish
- Removes black marks 3 times faster than traditional cleaning pads
- Two-sided pad lasts longer than traditional cleaning pads
- Effective on most coated and uncoated hard floors including VCT, LVT, vinyl, rubber, marble, stone, terrazzo, granite, and concrete with only water or neutral cleaner
- Meets Green Seal® Standard for Environmental Innovation (GS-20)*
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100148017 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.25 in |
| Center Hole | No |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.255 cm |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Brown Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 486.069 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 289.3396278918542 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0715987131794127 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8377984841323499 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4741.427 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 380.019 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1446.6982615067593 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.357997975142307 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.18899242066175 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.723622047244095 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.471653543307088 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23707.137 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2430.347 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1900.095 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.998 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.998 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 38.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105876.1960043605 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 258.1039888303236 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 175.9377037140197 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.735 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 79.804 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1334.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1219.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1067.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 210 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 42 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 42 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


