Scotch-Brite™ Clean & Shine Pad, 17 in, 5/Case
2 in 1 daily cleaning pad for low speed scrubbers that gradually increases shine with repeated use.
Special Price
$99.18
Regular Price
$116.68
| UPC | 50638060095442 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148018 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Cleans and shines in the same step, using only a low-speed scrubber
- Save costs and labor by reducing or eliminating the need to burnish
- Removes black marks 3 times faster than traditional cleaning pads
- Two-sided pad lasts longer than traditional cleaning pads
- Effective on most coated and uncoated hard floors including VCT, LVT, vinyl, rubber, marble, stone, terrazzo, granite, and concrete with only water or neutral cleaner
- Meets Green Seal® Standard for Environmental Innovation (GS-20)*
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100148018 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.25 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.255 cm |
| Color Family | Brown |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Brown Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 273.4 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 352.1070034266053 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6027438248134553 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4365152791260576 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5.77 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 198.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1760.412969644837 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.0137191240672765 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.182576395630288 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.826771653543307 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.848 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1367.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 990.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 148.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 442.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 441.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105998.24349254998 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 198.74232011442345 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 96.03336140773267 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.737 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.56 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1334.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1220.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1067.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 220 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


