Private Label - Buff and Blend HD Flap Brush, FB089 15-87 6X1X2 HD A/OVFN PRIV LABEL 77327
Mandrel Mounted Flap Brushes are soft and conformable. The Buff & Blend material allows removing surface contaminants without eliminating critical detail or gouging the workpiece. Its design utilizes the “face†of the material rather than the “edge,†resulting in fine finishes without leaving “lines†associated with ganged arbor hole discs. They are waterproof and may be used with lubricants.
Special Price
$79.63
Regular Price
$93.68
| UPC | 51115399633 |
|---|---|
| 3M ID | 7010310403 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Decorative satin and matte finishing on Stainless Steel, Brass and Aluminum
- In-line brush finish for Stainless Steel and Aluminum cookware; high luster finishes
- Removes surface contaminants such as rust, grease and oils
- Finishing Aluminum extrusions
| 3M ID | 7010310403 |
|---|---|
| Part number | 77327 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Brushes > Flap Brushes |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Private Label |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 6 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 231.332 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 72.00002392130769 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.509999760357521 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.509999760357521 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1179.869 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 231.332 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 149.8650398875601 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6909984619009355 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.529999281072563 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.687795275590551 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2455.848 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 767.024 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 693.996 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.367 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 106747.20010857345 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 958.9998173911082 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 835.3800131161818 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.95 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1749273.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 378.922 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 134.493 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1638 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1638 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 546 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


