Post-it® Labeling Tape 695, 2 in x 36 yds, White
Boxed, 3/4 in or 2 in width x 36 yard roll. No one will ever know you goofed when you use Post-it® Labeling Tape. It covers mistakes neatly, is easy to write on, and is virtually invisible on copies.
Special Price
$10.44
Regular Price
$12.28
| UPC | 00051131069510 |
|---|---|
| 3M ID | 7010314400 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No one will ever know you goofed when you use Post-it® Labeling Tape. It covers mistakes neatly, is easy to write on, and is virtually invisible on copies.
- Secure yet removable
- Temporary labeling
- Copy blockout
- 2 in x 36 yds
| 3M ID | 7010314400 |
|---|---|
| Keywords | post-it full adhesive roll, label roll, post it, post its |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Correction Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Post-it® |
| Why Buy Statement | Perfect for covering text and temporary labeling! |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 204.116 G |
| Base - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 57.937 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.19102726394429 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.44999875108128473 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3338173435324761 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.280984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.675 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 151.417 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 57.937 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 247.18552389860685 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.699999120355574 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.0029040611948563 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.561811023622047 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 12.749606299212598 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4050.645 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 908.502 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 11.587 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 32.384 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1312.3230006302533 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.798241601815304 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.011616244779425 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21505.121 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4898.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3634.008 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.798 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.622 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92756.09102399307 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 677.9986180102633 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 480.69591646790707 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.52 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 218.04 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

